poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Roślinne ogrodzenie alias żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Żywopłoty z reguły pełnia role ogrodzenia, lecz częstokroć służą także za dekoracje. W większości wypadków takie ogrodzenie plastykowe stawia się w słonecznych miejscach, w których prędko rosną oraz silnie gęstnieją. Wiele powabu maja także takie żywe ogrodzenia, które prowadza poprzez osłonięte zakamarki ogrodu. Ciemna zieleń liści z przezroczysta gdzieniegdzie plątanina gałązek ewentualnie kwiatami komponują zajmujące wzrok obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od pogrążonej w mroku ziemi , powoduje że nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu wycisza a także odpręża.


Projektując ogrodzenie z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego płotu, warunki jakie panują w skwerze, oraz nasze preferencje oraz czas jaki zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o naturalnym pokroju same wzrastają, częstokroć także bujnie kwitną, jednak chcą tez wiele miejsca. Geometryczne albo fantazyjnie profilowane żywe ogrodzenia PCV z Trzebiatowa mogą być niesłychanie smukłe, jednakże należny je regularnie wycinać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są również koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest wobec tego nad czym się zastanawiać, bo takie plot tworzy się na lata, czasem nawet na pokolenia.


Zwykle zadowalający jest rosnący plot o wysokości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, ogromnie popularny w naszym kraju na żywopłoty formowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało wymagający,
•odpowiednio wytrzymuje porę suchą,
•błyskawicznie wzrasta,
•regularnie podcinany ślicznie gęstnieje oraz nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeżeli je zrzuci, to i tak gąszcz jego gałązek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga błyszcząca - jesienią wspaniale się przebarwia na rożne kolory żółci, brązu i czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota utrzymują się na gałęziach aż do wiosenki.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe ploty nieformowane. Są to m.in. odmiany o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy lubią otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony ogrodu, i cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, aby owocowały.


Nadzwyczaj wysokie, bo ponad dwumetrowe ogrodzenia z Winylu z Hajnowska stanowi barierę nie do przejścia, a w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki i ulice. Żeby wykonać taki plot rośliny zasadzamy naokoło krawędzi posiadłości. Jeśli mamy dosyć miejsca, najbardziej „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju zwykłym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Jeśli chcemy żeby nasze żywe ogrodzenie Poznań było bardzo wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu pospolitego, grabu powszechnego bądź klonu polnego. Pamiętajmy natomiast, ze jak rośliny nas przerosną, ich redukowanie będzie kłopotliwe.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz